Wróć AKTYWNA TABLICA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA kl. I. Nasza ojczyzna.
EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA kl. I. Nasza ojczyzna.

 

Scenariusz zajęć w klasie I z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Nauczyciel: Iwona Jarzębińska

Temat: Jestem Polakiem, jestem Polką.

Cele ogólne:

  • - Zapoznanie uczniów z symbolami narodowymi.
  • - Uświadomienie roli ojczyzny w życiu człowieka.

Cele operacyjne - Uczeń:

  • - wyjaśnia znaczenie symboli narodowych w życiu każdego człowieka
  • - zachowuje prawidłową postawę podczas śpiewania hymnu
  • - układa puzzle z symbolami narodowymi
  • - zaznacza kontury Polski
  • - prawidłowo dzieli wyraz na głoski i sylaby
  • - uzupełnia tekst z lukami
  • - płynnie czyta tekst
  • - odpowiada na pytania dotyczące obejrzanych filmów animowanych.

Metody pracy: - e-zabawa, pokaz, działalność praktyczna, film, quiz, gra dydaktyczna, pogadanka problemowa

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Czynności organizacyjno- porządkowe - Wprowadzenie do tematu zajęć:

„Orzeł czy reszka?” – zabawa w kole z rymowanką. Dzieci siedzą w kręgu i recytują wierszyk, podając sobie złotówkę. Osoba, która trzymała monetę, kiedy zakończył się wierszyk, podrzuca ją. Jeśli wypadnie orzeł, nauczyciel wymienia dowolny wyraz (np. Polak, Polska, herb, flaga, góry, Tatry, kraj, symbol, stolica, miasto, syrenka, smok), a dziecko dzieli go na głoski. Jeśli wypadnie reszka, dzieli wyraz na sylaby.

  • Orzeł czy reszka? (Joanna Wołoch)
  • Pędzi po kole srebrna moneta,
  • z ręki do ręki szybko ucieka.
  • Jeśli wyrzucisz reszkę, to wiesz
  • –  wykonaj ćwiczenie takie, jak chcesz.

Kiedy orzełek na rękę spadnie, podziel wyraz na głoski ładnie.

II. Opracowanie tematu zajęć

1.Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej konturową mapę Polski, wskazuje jej granice.

2.Nauczyciel wręcza uczniom mini- mapy konturowe Polski. Zadaniem uczniów jest wklejenie map do zeszytu, zaznaczenie kolorem czerwonym granic Polski oraz wpisanie w liniaturze nazwy Polska, z uwzględnieniem zasad pisowni.

3.Nauczyciel zapoznaje uczniów z legendą „ O powstaniu Państwa Polskiego” poprzez film animowany. https://www.youtube.

4.Nauczyciel zaprasza uczniów do quizu na temat wysłuchanego tekstu legendy. Uczniowie mają możliwość otrzymania plusów (+) za podanie prawidłowej odpowiedzi na czytane przez nauczyciela pytanie. O tym, który uczeń będzie odpowiadał na pytanie nauczyciela zadecyduje- ruletka uruchamiana przez wskazanych uczniów. https://wordwall.

5.Pytania do quizu

  • 1. Jakie imiona nosili bohaterowie wysłuchanej legendy?
  • 2. Dlaczego Lech, Czech i Rus wyruszyli na poszukiwania nowych ziem?
  • 3. Czy podróż w jaką wyruszyli Lech, Czech i Rus była bezpieczna?
  • 4. Który z braci jako pierwszy znalazł odpowiednie miejsce?
  • 5. Jakie miejsce do powstania osady wybrał Czech?
  • 6. Jakiego ptaka zobaczyli poddani Lecha?
  • 7. Co to takiego Gniezno?
  • 8. Jak wygląda ptak znajdujący się na godle Polski?

6.Nauczyciel zapoznaje uczniów z symbolami narodowymi. Uczniowie oglądają film animowany pt. „Polak Mały” https://www.youtube.

7.Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy interaktywnej polegającej na przeciągnięciu kartoników z wyrazami w odpowiednie miejsce w zdaniach. Uczniowie głośno czytają zdania opisujące pierwszy symbol narodowy- godło. https://epodreczniki.pl/

8. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Jednej z nich wręcza tradycyjne puzzle z symbolami narodowymi. Druga grupa układa identyczne puzzle w programie online www.jigsawplanet.com. Obie drużyny rozpoczynają układanie jednocześnie. Ta która ułoży puzzle jako pierwsza otrzymuje 1 pkt. Następnie nauczyciel odwraca sytuację- drużyna, która układała puzzle online, otrzymuje tradycyjne. Obowiązuje ta sama zasada. Wygrywa drużyna, która otrzyma 2 pkt

III. Podsumowanie zajęć:

Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne podsumowujące temat zajęć:

  • a) W jakim państwie mieszkamy?
  • b) Jakie symbole narodowe znamy?
  • c) Chłopcy mieszkający w Polsce to…
  • d) Dziewczynki mieszkające w Polsce to…
  • e) Jakie barwy ma flaga Polski?
  • f) Jak wygląda godło Polski?
  • g) W jakich sytuacjach śpiewamy hymn Polski?
  • h) Jaką postawę zachowujemy podczas śpiewania hymnu?
 
Wróć AKTYWNA TABLICA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA kl. I. Nasza ojczyzna.