Wróć AKTYWNA TABLICA GEOGRAFIA klasa VII. Rzeki w Polsce i Europie.
GEOGRAFIA klasa VII. Rzeki w Polsce i Europie.

GEOGRAFIA KLASA VII

Temat: Rzeki w Polsce i Europie.

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Iwona Jarzębińska - nauczyciel

Czas: 45 minut

  • Cele lekcji:

Cel główny: Przyrodnicze i gospodarcze znaczenie rzek w Polsce.

Cele operacyjne:

a)Wiadomości: Uczeń:

  • -wyjaśnia pojęcia: źródło, rzeka główna, dopływ, system rzeczny dorzecze, dział wodny, zlewisko.

b)Umiejętności: Uczeń:

  • -nazywa i wskazuje na mapie główne rzeki Polski,
  • -wskazuje na mapie dopływy Wisły i Odry,
  • -rozumie znaczenie wód powierzchniowych dla życia i gospodarki człowieka,
  • -wskazuje na mapie główne rzeki Europy,
  • -charakteryzuje przepływy wybranych rzek Europy i Polski.

c)Postawy: Uczeń:

  • -umiejętnie współpracuje w grupie.

Metody:

  • -praca z tekstem podręcznika,
  • -elementy wykładu,
  • -„burza mózgów”,
  • -praca z mapą,
  • -praca z ćwiczeniami interaktywnymi,

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca

  • 1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
  • 2.Uczniowie wskazują na mapie najdłuższe rzeki Polski.
  • 3.Nauczyciel podaje cele lekcji – uczniowie dowiedzą się, jakie znaczenie dla funkcjonowania gospodarki państwa mają rzeki.

1.Podczas krótkiego wykładu nauczyciel przypomina poznane na lekcjach przyrody zagadnienia związane z budową rzeki.

2.Nauczyciel wyjaśnia pojęcia: dorzecze, dział wodny, zlewisko oraz wskazuje na asymetrię dorzeczy polskich rzek głównych – wyświetla na tablicy mapę interaktywną przedstawiającą główne dorzecza Polski.

3.Uczniowie na mapie interaktywnej wskazują dorzecza i otaczające je obszary.

4.Projekcja filmów „Wisła”, „Walory przyrodnicze Wisły”

5.Uczniowie na podstawie obejrzanych filmów omawiają system rzeczny i walory przyrodnicze rzeki Wisły.

6.Uczniowie wykonują z pomocą podręcznika zadania w zeszycie ćwiczeń (S.40).

7.Nauczyciel wyświetla na tablicy ćwiczenie interaktywne „Dopływy głównych rzek Polski” https://learningapps.org/display?v=pu02vha5318, a następnie podsumowuje pracę uczniów.

8.Uczniowie wykonują z pomocą atlasu kolejne zadanie w zeszycie ćwiczeń (S.41) dotyczące obszarów chronionych znajdujących się w dolinach Wisły i Odry.

9.Uczniowie metodą „burzy mózgów” podają znaczenie gospodarcze polskich rzek i zapisują je w zeszycie.

Faza podsumowująca

  • 1. W ramach podsumowania uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne na tablicy dotyczące najważniejszych treści tematu: https://learningapps.org/496554
  • 2.Nauczyciel ocenia aktywność i pracę uczniów podczas lekcji.
  • 3.Zadanie domowe: S. 42 ćw. 5 w zeszycie ćwiczeń.

 

 
Wróć AKTYWNA TABLICA GEOGRAFIA klasa VII. Rzeki w Polsce i Europie.