CHEMIA kl. VIII. Tlenowe kwasy siarki - kwas siarkowy. |
Konspekt lekcji chemii dla klasy VIII
Dział: Kwasy
TEMAT: TLENOWE KWASY SIARKI - KWAS SIARKOWY (VI)
Cel ogólny: poznanie właściwości i zastosowania kwasu siarkowego (VI)
Cele szczegółowe:
- • zna właściwości i zastosowanie kwasu siarkowego (VI)
- • zna wzory sumaryczne i strukturalne kwasu siarkowego (VI)
- • opisuje budowę cząsteczki kwasu siarkowego(VI)
- • podaje zasadę bezpiecznego rozcieńczania stężonego roztworu kwasu siarkowego(VI)
- • zapisuje reakcję otrzymywania kwasu siarkowego (VI)
- • potrafi na podstawie obejrzanego filmu zapisać obserwacje i wnioski z doświadczenia.
- • rozwija samodzielne myślenie
- • mobilizuje się do aktywnego uczestnictwa w lekcji
- • uświadamia sobie jaki jest wpływ stężonego kwasu siarkowego (VI) na różne substancje
Metody nauczania:
- • pokaz
- • praca z tekstem
- • obserwacja
- • pogadanka
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze :
- • podręcznik dla klasy ósmej szkoły podstawowej, J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018,
- • zeszyt ćwiczeń dla klasy ósmej szkoły podstawowej, M. Mańska, E. Megiel, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018,
- • układ okresowy pierwiastków chemicznych,
- • tablica interaktywna z dostępem do Internetu,
- • Multiteka Chemia Nowej Ery
Przebieg zajęć:
Część nawiązująca
- 1. Nauczyciel wprowadza temat lekcji i wyjaśnia jej cel.
- 2. Nawiązanie do poprzednich lekcji i przypomnienie wiadomości na temat kwasów.
- Nauczyciel zadaje pytania:
- • Jaki jest wzór ogólny kwasów?
- • Jak tworzy się nazwy kwasów?
- • Jak można podzielić kwasy nieorganiczne?
- 3. Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel weryfikuje poprawność ich odpowiedzi.
Część właściwa
- 1. Nauczyciel zapisuje wzór sumaryczny i strukturalny kwasu siarkowego (VI). Uczniowie podają wartościowości poszczególnych pierwiastków korzystając z układu okresowego
- 2. Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)- uczniowie pracują z tekstem, analizują doświadczenie opisane w podręczniku. Jeden z uczniów zapisuje reakcję otrzymywania kwasu na tablicy. Uczniowie przepisują reakcję do zeszytu.
- 3. Uczniowie wyszukują w tekście informacje na temat właściwości fizycznych i chemicznych kwasu siarkowego (VI) .Zapisanie właściwości kwasu na tablicy i w zeszycie przedmiotowym.
- 4. Wpływ stężonego kwasu siarkowego (VI) na niektóre substancje. Nauczyciel pokazuje film Badanie właściwości stężonego kwasu siarkowego (VI) korzystając z Multiteki. Na podstawie filmu uczniowie zapisują w zeszycie ćwiczeń obserwacje i wnioski ( zad.24, str. 18)
- 5. Jak bezpiecznie rozcieńczać kwas siarkowy (VI)- projekcja filmu Rozcieńczanie stężonego roztworu kwasu siarkowego (VI) ze zbiorów Multiteki. Na podstawie filmu uczniowie uzupełniają opis fotografii w zeszycie ćwiczeń i formułują poprawny wniosek ( zad.25, str.18)
Część podsumowująca
- 1. Nauczyciel zadaje pytania:
- • Jakie właściwości ma stężony kwas siarkowy (VI)?
- • Jak bezpiecznie rozcieńczać stężone kwasy?
- Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi.
- 2. Zadanie pracy domowej: str. 16 zad. 20 w zeszycie ćwiczeń.
Katarzyna Koniuszy
|