Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ Czy Wasze dziecko prawidłowo trzyma ołówek?
Czy Wasze dziecko prawidłowo trzyma ołówek? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Taki chwyt kredki, ołówka czy pisaka jest niewłaściwy.W korygowaniu prawidłowego chwytu można pomóc dziecku nakładając profilowaną nasadkę na ołówek ze specjalnymi wgłębieniami na palce.Nasadki takie można zakupić w sklepach papierniczych.

Sposób, w jaki dziecko trzyma ołówek czy kredkę jest wbrew pozorom ważnym wyznacznikiem jego rozwoju. Istnieją trzy prawidłowe chwyty ołówka, choć tak naprawdę są to trzy wersje tego samego sposobu trzymania.

 

Nakładki na pióra i ołówek

Gdy dziecko rozpoczyna edukację przedszkolną czy szkolną, sposób trzymania ołówka staje się niezmiernie istotny. Wielu rodziców zastanawia się dlaczego. Istnieje kilka przyczyn. Za rozwój pisma człowieka odpowiada pień mózgu i część kory mózgowej.

 

 

Nakładki

Pierwszymi i najważniejszymi powodami, dla których należy korygować chwyt ołówka u dziecka są kwestia rozwoju mózgu oraz sprawa ergonomii. Tylko chwyt prawidłowy gwarantuje optymalne użycie i wykorzystanie siły potrzebnej do spokojnego i ładnego, a więc skoordynowanego pisania. Wszystkie inne chwyty powodują, że nacisk na ołówek lub kartkę jest zbyt silny lub zbyt luźny, a co za tym idzie rozprasza dziecko i nie pozwala na pełną kontrolę ruchów pisaka.

Choć we współczesnym świecie, w dobie komputerów, wydaje się, że argument o ładnym charakterze pisma jest mało istotny, jednak z punktu widzenia rozwoju psychomotorycznego dziecka jest on bardzo ważny.

Złożony proces pisania

Nakładki na pióra i ołówek

Proces pisania jest czynnością złożoną. Podczas nauki dziecko musi sobie poradzić z szeregiem czynności pozornie tylko niezwiązanych ze sobą. Należą do nich: siedzenie przy stoliku, koncentracja uwagi, koncentracja wzroku w jednym miejscu, przetworzenie zobaczonego i zapamiętanego obrazu (np. litery czy szlaczka) na odpowiedni ruch ręki i znak na papierze. W to, co dorosły robi niejako automatycznie, dziecko musi włożyć naprawdę sporo pracy. Jeżeli coś będzie mu w tym przeszkadzało, nauka pisania stanie się dla niego jeszcze trudniejsza. A przeszkadzać może mu bardzo wiele rzeczy, jednak skupmy się na tej, która związana jest z prawidłowym trzymaniem ołówka. Jeśli dziecko trzyma go nieprawidłowo, najprawdopodobniej będzie wkładało w samą czynność prowadzenia dłoni niewspółmiernie dużo wysiłku. Spowoduje to, że zamiast na kształcie i treści pisanych znaków, skoncentruje się na bólu mięśni czy przykurczu palców. Dziecko będzie wówczas pisało niechętnie, łatwo będzie się męczyło, będzie unikało wszelkich zadań związanych z pisaniem a także z rysowaniem.

Problemy z pisaniem odzwierciedlają rozwój

Nakładka

Nakładka

Jeśli dziecko ma problem z pisaniem, to jest to jedna z oznak problemów w pracy rąk w ogóle, a więc także problemów koordynacyjnych. Warto wówczas przyjrzeć się również zachowaniom powiązanym: czy dziecko jest mało samodzielne w jedzeniu sztućcami, w zapinaniu guzików, suwaków, zakładaniu lub sznurowaniu butów, czy dziecko unika używania rąk w zabawach na placu np. nie lubi chodzić po drabinkach, nie chce grać w piłkę, gdy trzeba ją łapać itp. Maluch, który ma problemy z pisaniem ma zwykle też trudności z nawlekaniem koralików, z wycinaniem, z wyklejaniem z plasteliny… Wszystkie te problemy są dla rodziców sygnałem, że rozwój dziecka z jakiegoś powodu nie przebiega bezproblemowo

Zobacz prawidłowe i nieprawidłowe chwyty ołówka na inforgrafice.

 

Prawidłowe chwyty ołówka

Nieprawidłowe chwyty ołówka

źródło: dzieci.pl

 
Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ Czy Wasze dziecko prawidłowo trzyma ołówek?