Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ 10 rzeczy, których możesz nauczyć dzieci, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo w sieci Web
10 rzeczy, których możesz nauczyć dzieci, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo w sieci Web PDF Drukuj Email
Środa, 06 Styczeń 2010 10:12

Zanim pozwolisz dzieciom korzystać z Internetu bez nadzoru, zadbaj o uzgodnienie przez całą rodzinę zbioru zasad.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z zamieszczonych pomysłów dotyczących zagadnień, które należy omówić z dziećmi, aby nauczyć je bezpieczniejszego korzystania z Internetu.

  1. Zachęć dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi Internetu. Ciesz się korzystaniem z Internetu wraz z dziećmi.
  2. Naucz dzieci ufać własnym instynktom. Dzieci powinny mówić rodzicom o wszystkim, co wywołało ich niepokój podczas korzystania z Internetu.
  3. Jeśli dzieci korzystają z pokojów rozmów, używają programów do wysyłania wiadomości błyskawicznych, bawią się w gry komputerowe online lub robią inne rzeczy wymagające identyfikacji poprzez podanie nazwy użytkownika, pomóż im w wyborze tej nazwy i upewnij się, że nie ujawnia ona żadnych dotyczących dzieci danych osobowych.
  4. Podkreślaj, że dzieciom nie wolno nigdy ujawniać adresu, numeru telefonu ani innych danych osobowych, w tym także informacji o szkole, do której chodzą i miejscach, w których lubią się bawić.
  5. Naucz dzieci, że różnica między tym, co właściwe, a tym, co niewłaściwe, jest taka sama w Internecie, jak w świecie rzeczywistym.
  6. Pokaż dzieciom, jak szanować innych użytkowników Internetu. Dopilnuj, by dzieci wiedziały, że korzystanie z komputera nie oznacza zmiany zasad właściwego zachowania.
  7. Nalegaj, żeby dzieci szanowały cudzą własność w Internecie. Wyjaśnij im, że nielegalne kopiowanie owoców pracy innych ludzi, czyli muzyki, gier i innych programów, nie różni się od kradzieży w sklepie.
  8. Powiedz dzieciom, że nigdy nie powinny osobiście spotykać się z osobami poznanymi w Internecie. Wyjaśnij im, że internetowi znajomi mogą nie być osobami, za które się podają.
  9. Naucz dzieci, że nie wszystko, co można przeczytać lub zobaczyć w Internecie, jest prawdą. Zachęcaj dzieci do zadawania pytań, gdy mają jakieś wątpliwości.
  10. Za pomocą zaawansowanego oprogramowania kontroluj korzystanie z Internetu przez dzieci. Funkcje kontroli rodzicielskiej pomagają filtrować szkodliwe treści, monitorować odwiedzane przez dzieci witryny , a także dowiedzieć się, co dzieci w nich robią.
 
Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ 10 rzeczy, których możesz nauczyć dzieci, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo w sieci Web