Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ ● Gdy rodzice nie są jednomyślni
● Gdy rodzice nie są jednomyślni PDF Drukuj Email
Piątek, 18 Grudzień 2009 16:59
Dzieci doskonale wiedzą, że rodzice kłócą się z ich powodu i szybko uczą się nimi manipulować. Możecie do tego nie dopuścić - dyskutuj bez świadków.

Twój synek Łobuziak jak zawsze Cię nie słuchał. Biegał choć prosiłaś aby tego nie robił, przewrócił się i teraz płacze. Pocieszasz go, całujesz, gdy nagle wtrąca się twój mąż. - Zostaw go - mówi - niech płacze, popłacze i mu przejdzie ma nauczkę. Uprzedzałem, żeby nie szalał. Jesteś oburzona. Zarzucasz mężowi bezduszność i kierujesz w jego słowa których w innej  sytuacji byś nie powiedziała. Tymczasem dziecko przysłuchuje się awanturze. Jakie wyciągnie z niej wnioski? Pomyśli zapewne, że mama jest „dobra", a tatuś „zły". Może zacząć lekceważyć jego zakazy. Umów się z mężem, że w przyszłości wszystkie kwestie związane z wychowaniem będziecie dyskutować na osobności. Autorytet jest ważny.

W ciągu dnia synek czy córka nabroili tak, że dostali zakaz oglądania wieczorem bajek. Wieczorem, zamiast dziecko do łóżka zasiada przed telewizorem. Stanowczo się temu sprzeciwiasz. Twój mąż jest jednak zdania, że dziecko powinno obejrzeć swoją ulubioną bajkę. Nie mówi tego głośno, ale za twoimi plecami posyła dziecku porozumiewawcze spojrzenie. Porozmawiaj z nim, gdy będziecie sami. Poproś, by nie zabiegał o przychylność dziecka twoim kosztem. W ten sposób bowiem nie tylko osłabia twój autorytet, ale niweczy również cały wysiłek wychowawczy. Decydujcie wspólnie.

Syn, córka pyta cię, czy może pójść na podwórko. Mówisz „tak", chociaż przed chwilą słyszałaś, że ojciec prosił  o pozostanie w domu. Stworzyłaś bardzo niezręczną sytuację. Nie powinnaś podważać podjętych przez męża decyzji. Możesz próbować je zmieniać, ale tylko za zgodą małżonka. Gdy już ustalicie, że odwołujecie zakaz, powiedzcie o tym dziecku oboje. Nie będzie wtedy mogło manipulować wami dla własnych korzyści.
 
Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ ● Gdy rodzice nie są jednomyślni