Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ Dziecko leworęczne
Dziecko leworęczne PDF Drukuj Email
Piątek, 18 Grudzień 2009 15:56

 

Dzieci leworęczne jeszcze nie tak dawno próbowano za wszelką cenę nauczyć praworęczność. Dzieciaki były zmuszane różnymi sposobami do pisania prawą ręką, były bite wiązane itd. Obecnie wiadomo, że leworęczność nie jest niczym strasznym.Dzieci leworęczne są sprawne i inteligentne niczym się nie różnią od tych praworęcznych. Leworęczność nie jest żadną wadą. Problemem jest to, że większość biurek i szkolne akcesoria przystosowane są dla „  potrzeb dzieci praworęcznych.
Jeśli  już wiesz, że Twoje dziecko jest leworęczne koniecznie musisz ułatwić mu prace.  Szkoła, choć obowiązkowa, może być miejscem lubianym.

Co przyda się dziecku leworęcznemu:
  • Kupując biurko, zwróć uwagę, z której strony ma szuflady czy dodatkowe półki pod blatem. Najlepiej, by znajdowały się one po lewej stronie biurka. Wygodniej będzie je otwierać. Dłuższy też będzie wtedy blat biurka po lewej stronie, a  więc  więcej miejsca dla lewej ręki przy pisaniu,
  • Krzesło dopasuj wysokością i szerokością do rozmiarów biurka. Podczas pracy dziecko musi mieć stopy oparte na podłodze, a plecy wyprostowane.Większość dzieci ma skłonność do garbienia' się podczas pisania, ale u leworęcznego dziecka ta tendencja jest jeszcze silniejsza niż u jego praworęcznego rówieśnika.
  • Lampkę na biurku umocuj z prawej strony siedzącego.
  • Regał z podręcznymi książkami i innymi przyborami postaw z lewej strony biurka, by dziecko swobodnie sięgało po przedmiot lewą ręką.
  • Jeśli zdecydujesz się powiesić tablicę do przypinania kartek, bądź specjalną do robienia notatek, to staraj sie ją ulokować  na przeciwko dziecka, na środkowej linii wzroku. Bywa. że leworęczne dziecko jest też leworęczne. Często nie wiemy, które oko jest dominujące. Najbezpieczniej więc powiesić tablicę na środku.
  • Kiedy dziecko zaczyna uczyć się pisać, to już od początku zwróć uwagę, aby prawidłowo układało palce na ołówku i długopisie. Z wątpliwościami zwróć się do psychologa. Prawidłowy układ palców dziecka odciśnij na modelinie, założonej na ołówek. Kiedy modelina stwardnieje,układ odcisków palców na ołówku pozostanie niezmienny i dziecko każdorazowo, rozpoczynając pisanie, będzie musiało dopasować rękę do odcisków.
  • Pytaj w sklepach o nożyczki, linijki i inne szkolne akcesoria dla leworęcznych.
  • Jeśli pomagasz dziecku przy odrabianiu lekcji, to zawsze stawiaj swoje krzesło po jego prawej stronie.
Źródło: www.lobuziak.pl
 
Wróć ● WARTO WIEDZIEĆ Dziecko leworęczne